Na mieste tzv. Weiter Hofu oproti kláštoru františkánov bol v rokoch 1768 – 1770 postavený rokokový palác, v súčasnosti známy pod označením Mirbachov (dnes sídlo Galérie mesta Bratislavy). Zámerom mešťana Michala Specha bolo postaviť objekt ako investíciu, aby konkuroval miestnym šľachtickým sídlam a prilákal pozornosť aristokratického záujemcu. Palác krátko po jeho dokončení kúpil gróf Csáky. Klasickú symetriu priečelia s centrálnym tympanónom ozvláštňuje asymetrický rokajový a rastlinný ornament typický pre obdobie rokoka, aký nachádzame aj vo vnútorných priestoroch (najmä na stropoch, okolo miesta uchytenia svietidiel) a na hlavnom schodisku.
Palácové krídla obkolesujú vnútorný dvor. Jeho dominantu tvorí fontána s kópiou súsošia Tritón a nymfa, dielom popredného bratislavského sochára Viktora Tilgnera.
V povedomí širšej verejnosti sú známi najmä poslední dvaja súkromní majitelia paláca – Nyáryovci a dr. Emil Mirbach. Nyáryovci získali palác v roku 1908 v osobe grófa Kolomana Nyáryho a jeho syna Karola. Popredný uhorský grófsky rod pochádza z obce Bedegh v Tolnianskej stolici. Práve Nyáryovcom patría zmienené erby v tympanóne. Rod vlastnil palác iba osem rokov. 30. marca 1917 ho aj so zariadením zdedeným po predchádzajúcich majiteľoch a zbierkou vzácnych umeleckých predmetov kúpil barón dr. Emil Mirbach s manželkou. Nový majiteľ si bol vedomý historickej ceny paláca aj ceny umeleckých diel, ktorými bol palác zariadený. Preto ho v poslednej vôli odkázal mestu so žiadosťou, aby dom sprístupnili verejnosti ako múzeum výtvarného umenia.
Mesto sa vlastníctva paláca ujalo v roku 1949 a už v nasledujúcom roku sa v ňom konali prvé výstavy umeleckých diel. V nasledujúcich rokoch prešiel palác rozsiahlou pamiatkovou rekonštrukciou, po ukončení ktorej ho v roku 1975 sprístupnili verejnosti. V apríli uvedeného roku sa stal sídlom medzitým založenej Mestskej galérie.
Mirbachov palác bol v roku 1963 zapísaný do štátneho zoznamu kultúrnych pamiatok. V paláci je stála expozícia stredoeurópskeho barokového maliarstva a sochárstva, a tiež priestory určené krátkodobým výstavám.